Martwe Jezioro Dziwnów


Niewiele osób wie, że oprócz morza, cieśniny i zalweu jest też jezioro w Dziwnowie. Zobacz jak powstało i gdzie się znajduje.

Jezioro Martwa Dziwna w Dziwnowie

Gdzie się znajduje jezioro w Dziwnowie

Jak wiadomo miasto Dziwnów dzieli cieśnina Dziwna. Główna część Dziwnowa leży na stałym lądzie, a druga (zachodnia) już na Wyspie Wolin. Jezioro Martwa Dziwna leży właśnie na wyspie i ma długość około 3 km. Jak dotrzeć do jeziora w Dziwnowie? Bardzo prosto! Wystarczy dotrzeć do końca ulicy Spadochroniarzy i klka metrów dalej zobaczymy wschodni brzeg jeziora, z malutką plażą, ukrytą wśród zieleni.

Apartamenty przy jeziorze w Dziwnowie

Nasze apartamenty leżą kilkadziesiąt metrów od tego jeziora, więc gdy będziecie wybierać się na plażę w Dziwnowie, to zwróćcie uwagę na wschodni brzeg jeziorka, ukryty wśród drzew.

Jak powstało jezioro w Dziwnowie

Jezioro Martwa Dziwna stworzył człowiek, więc to jezioro sztuczne. Dokładniej rzecz ujmując jest to fragment dawnego ujścia, które uległo zapiaszczeniu. Jedynym wyjściem, by Cieśnina Dziwna nie utraciła żeglowności, było przekopanie nowego kanału. Po tej operacji naturalne ujście zasypano, tworząc słodkowodne jezioro.

Skąd nazwa jeziora Martwa Dziwna

Nazwa nawiązuje do sposobu powstania jeziora, ponieważ jest to nic innego, jak "martwy" fragment rzeki. Dawniej funkcjonowały dwie nazwy: Jezioro Martwe oraz Jezioro Martwa Dziwna. Nazwa nie jest zbyt sympatyczna, więc mieszkańcy nazywają je zdrobniale "jeziorko".

Ukryte jezioro w Dziwnowie

Jezioro w Dziwnowie wiele osób nieświadomie mija. Statki wycieczkowe w Dziwnowie, które wypływają w morze, mijają je za każdym razem, gdy przepływają koło Kapitanatu Portu Dziwnów. Jednak pasażerowie nie zwracają na nie uwagi. Podobnie jest z osobami, które wybierają się na plażę zachodnią w Dziwnowie.