Most Dziwnów


Most w Dziwnowie to jeden z symboli Dziwnowa. Most Dziwnów łączy Wyspę Wolin ze stałym lądem. Zobacz więcej informacji o tej niezwykłej konstrukcji.

Podnoszony most Dziwnów

Most w Dziwnowie

Most Zwodzony w Dziwnowie

Stała przeprawa istnieje w Dziwnowie od lat 50-tych XX wieku. Wcześniej kursował tutaj prom. Głównym problem jest konieczność utrzymania żeglugi na rzece, dlatego most musi się podnosić, by umożliwiać żeglugę kutrom rybackim i innym jednostkom pływającym.

Historia mostu w Dziwnowie

Pierwszy most Dziwnów powstał w 1953 roku i chociaż była to drewniana konstrukcja, przetrwała najdłużej. Drugi most otwarto w 1994 roku, już jako żelbetowa budowla, jednak w 2011 roku trzeba było go ponownie przebudowywać. Co ciekawe, po ostatniej modernizacji most ma kolor czerwony.

Kiedy jest podnoszony most w Dziwnowie

Most Dziwnów jest podnoszony w godzinach parzystych w miarę potrzeb, to znaczy kiedy są jednostki chcące pod nim przepłynąć. Dodatkowo w okresie letnim, kiedy ruch na rzecze się zwiększa, most jest podnoszony częściej. Jeżeli wybierzecie się w rejs po morzu jednym ze statków wycieczkowych w Dziwnowie to przepłyniecie pod podniesionym mostem.

Most w Wolinie

Most Dziwnów to nie jedyny most na cieśninie Dziwnej. Drugi znajduje się w miasteczku Wolin i jest równie ciekawy. Most Wolin musi również umożliwiać przepływanie jednostkom pływającym, więc w odróżnieniu od dziwnowskiego, most w Wolinie jest mostem obracanym.