Port rybacki Dziwnów


Port Dziwnów to jeden z najważniejszych portów rybackich polskiego wybrzeża. Zobacz gdzie się znajduje Port Rybacki w Dziwnowie i co ciekawego warto w nim zobaczyć.

Port rybacki Dziwnów

Historia portu rybackiego Dziwnów

Dziwnów od początku był związany z rybakami. To właśnie z osady rybackiej na przełomie XIX i XX wieku Dziwnów przekształcił się w uzdrowisko. Po II Wojnie Światowej Dziwnów władze PRL postanowiły, że Port Dziwnów będzie najważniejszym portem rybackim na Pomorzu Zachodnim. Spółdzielnia Pracy Rybołówstwa Morskiego "Belona" zarządzała rybakami od Świnoujścia do Kołobrzegu. W latach 90-tych Belona upadła, a kutry kupili dotychczasowi pracownicy i zaczęli pływać na własny rachunek.

Port Dziwnów dzisiaj

W 2012 roku port Dziwnów został gruntownie przebudowany. Teraz to nowoczesny obiekt z wytwórnią lodu, zapleczem magazynowym i socjalnym oraz Brzegową Stacją Ratownictwa. Najlepiej port w Dziwnowie odwiedzić o świcie, gdy rybacy wracają z morza. Możecie wtedy zobaczyć jak wygląda wybieranie ryb z sieci, a nawet kupić od rybaków świeżą rybę. Z drugiej strony, jeżeli wolicie bardziej romantyczne widoki to odwiedźcie port rybacki przed zachodem słońca.

Co zobaczyć w porcie rybackim Dziwnów

Pierwszą, wręcz oczywistą, rzeczą są kutry i łodzie rybackie. Można obejrzeć wyposażenie jednostek oraz sprzęt wykorzystywany do połowów. Na brzegu zwykle wystawione są ogromne worki z sieciami oraz kolorowe skrzynki na rybę. Jednak port rybacki to nie tylko rybacy. W porcie cumują również inne jednostki. Przy Brzegowej Stacji Ratowniczej cumuje statek ratowniczy "Cyklon". To ciekawa jednostka hybrydowa, przystosowana do ratowania życia ludzkiego na morzu. Wśród cumujących jednostek są też między innymi łodzie Urzędu Morskiego, Straży Granicznej i inne.

Poznaj port w Dziwnowie

Jako uzupełnienie, a może lepiej przed wizytą w porcie odwiedźcie Muzeum Dziwnów, gdzie poznacie historię rybaków z Dziwnowa, zobaczycie wystawę sieci i wyposażenia kutrów. Dodatkowo głęboko skrywane tajemnice Dziwnowa, które mogą być scenariuszem do kilku filmów.