Wolin miasto Wikingów


Wolin to małe miasteczko z bogatą historią i ciekawymi zabytkami. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o mieście kojarzącym się z Wikingami.

Wolin atrakcje jakie warto zobaczyć

Wolin historia miasta

Powstał już w średniowieczu, jako osada nad Dziwną. Dzięki swojemu położeniu intensywnie się rozwijał i w szybkim czasie przekształcił się w państwo-miasto. Po wielu bitwach Wolin wojska Mieszka I podbiły ten ważny ośrodek kultu Światowida. Od XVII do XVIII wieku to Szwedzi władali Wolinem i okolicą. Jak już wspomnieliśmy na początku miasto jest kojarzone z Wikingami, głównie za sprawą Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. Na festiwal w pierwszy weekend sierpnia miasto odwiedzają setki tysięcy turystów.

Festiwal Wikingów w Wolinie

Mieszkańcy potrafili jak mało kto, wykorzystać barwną historię regionu i zorganizowali Festiwal Słowian i Wikingów Wolin. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce, gdzie przyjeżdżali rekonstruktorzy z całej Europy. Dodatkowo po kilku latach mieszkańcy wybudowali Skansen Wikingów, który działa przez cały rok.

Alternatywna droga nad morze

Wolin ciągle leży na szlaku komunikacyjnym, więc przejeżdżają tędy wszyscy jadący do Międzyzdrojów i Świnoujścia. W okresie letnim, gdy główna trasa nad morze bywa zakorkowana, można odbijając na Międzywodzie i dojechać do naszych apartamentów w Dziwnowie. Ta droga jest bardzo ładnie położona, a widok na Zalew Kamieński i Dziwnę wynagrodzi Wam te kilka kilometrów dłuższej drogi.

Atrakcje w okolicy, czyli co zobaczyć w Wolinie

Jeżeli lubicie historię, nie będziecie zawiedzeni. Oprócz wspomnianego już Festiwalu Słowian i Wikingów wraz ze skansenem, odwiedźcie Wzgórze Wisielców nad Zalewem Szczecińskim. Tuż obok zobaczcie cmentarzysko Młynówka. W centrum miasta większość atrakcji turystycznych skupia się wokół rynku. Obok ratusza funkcjonuje Muzeum Regionalne w Wolinie, ale większe wrażenie robi tutejsza kolegiata Świętego Mikołaja. W Wolinie są aż 3 mosty łączące wyspę ze stałym lądem: most kolejowy, most drogowy i najciekawszy most drogowo-pieszy. Podobnie jak zwodzony most w Dziwnowie, ten woliński otwierają w celu umożliwienia żeglugi. W odróżnieniu od podnoszonej konstrukcji mostu w Dziwnowie, woliński się obraca.